Tannoy Reveal 802

Tak się złożyło, że w ostatnim czasie zmieniłem pomieszczenie w którym nagrywam i miksuję muzykę. Postanowiłem więc przy okazji wymienić monitory odsłuchowe. Wcześniej używałem dobrych i sprawdzonych w wielu studiach nagraniowych kolumn Klein & Hummel O300, z których byłem bardzo zadowolony.

KH O300 nigdy mnie nie zawiodły, jednak ze względu na zmianę warunków odsłuchowych zdecydowałem się poszukać czegoś mniejszego i znacznie tańszego. Zadanie było dość trudne, ponieważ punktem odniesienia są KH O300, które stoją na znacznie wyższej półce cenowej. Tym razem postanowiłem wydać maksymalnie 2-3 tysiące złotych.

Wybór w tym zakresie cenowym jest całkiem duży; przeczytałem więc na wstępie sporo porównań, testów i rankingów internetowych i postanowiłem wybrać pomiędzy Tannoy Reveal 802 a KRK Rockit 6 lub 8 trzeciej generacji. Nie zapomniałem oczywiście o Adamach, jednak byłem już posiadaczem monitorów Adam A7 (byłem z nich bardzo zadowolony) i chciałbym spróbować czegoś innego.

Tannoy Reveal 802

W pierwszej kolejności zdecydowałem się sprawdzić aktywne monitory Tannoy Reveal 802, ze względu na ich wysoką pozycję w internetowych testach porównawczych oraz z powodu ich 8-calowego głośnika niskotonowego. Doświadczenie uczy, że im większy jest głośnik niskotonowy, tym bardziej komfortowa jest praca z niskimi częstotliwościami w miksie. Ale zacznijmy od początku.

Zrzut ekranu 2014-12-27 o 15.00.55

Reveal 802 to dwudrożny monitor odsłuchowy bliskiego i średniego pola, w którym zamontowane zostały dwa głośniki: 8-calowy głośnik basowy oraz 1-calowy głośnik wysoko tonowy. Co było dla mnie ważne, ze względu na moje warunki odsłuchowe, Tannoy ma otwory bass reflex z frontu, co pozwala ustawić je bardzo blisko ściany, bez większej straty jakości dźwięku. Na tylnej ścianie znajdziecie zbalansowane wejścia XLR, niezbalansowane TRS oraz mini jack, a także „monitor link”, które umożliwia spięcie ze sobą dwóch monitorów (lewego i prawego) jeśli służą Wam jak głośniki, do których chcecie podłączyć np. ipada przez wejście mini jack. Oprócz tego znajdziecie tam regulację głośności oraz bardzo prostą regulację wysokich tonów.

Zrzut ekranu 2014-12-27 o 14.58.22

Pierwszy odsłuch „na szybko”. Monitory przyjechały do mnie dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia. Postanowiłem szybko sprawdzić czy działają, zaś dokładniejszy odsłuch odłożyłem na później, ponieważ przedświąteczne szaleństwo i natłok zajęć nie sprzyjały koncentracji. Pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne. Dźwięk był mocny i wyrazisty oraz dość selektywny. 802-jki są bardzo głośne, mają bardzo duży zapas mocy i bardzo dużo basu. Po pierwszym słuchaniu byłem zadowolony. Potem było już gorzej.

Dokładny test. Do dokładnego odsłuchu usiadłem wieczorem, kiedy żadne niepożądane dźwięki i odgłosy nie docierały do mojego studia. Niestety jeszcze zanim z głośników popłynęła muzyka, ujawniła się pierwsza i być może największa wada tych monitorów: szum i brumienie. Wyobraźcie sobie delikatne ale ciągłe brzęczenie o stałym natężeniu bez względu na poziom głośności ustawiony na monitorze. Jeśli miałbym to do czegoś porównać, określiłbym to jako pętlę masy lub jednostajne, elektryczne „brumienie”. Po szybkiej lekturze forów internetowych, okazało się, że to powszechna przypadłość tych odsłuchów. Nie posiadają one uziemienia a dołączony do nich kabel elektryczny jest tylko dwużyłowy.

Zrzut ekranu 2014-12-27 o 14.55.50

Czy to przeszkadza? Jeśli Twoje domowe studio nie ma specjalnie zaprojektowanej sieci energetycznej, zaś Ty lubisz miksować późnym wieczorem na niskim poziomie głośności, brumienie może być dla Ciebie uciążliwe. Szczególnie jeśli pomieszczenie jest małe i siedzisz blisko monitorów.

Brzmienie. Tannoy Reveal 802 brzmią dobrze. Jestem miło zaskoczony jakością dźwięku, bo cena jaką trzeba wydać na te kolumny jest relatywnie niska – około 1700 zł za parę monitorów tej wielkości i mocy to naprawdę dobra okazja. Wszystko jest na swoim miejscu, zwłaszcza w zakresie częstotliwości wysokich i środkowych. Basu jest bardzo dużo; napisałbym nawet, że momentami za dużo na małe pomieszczenia. Niestety nie ma możliwości jego regulacji, co jest dla mnie sporą wadą – na tylnym panelu znajduje się jedynie proste EQ wysokich częstotliwości.

Dobrze słucha się na Revealach 802 muzyki elektronicznej, opartej na elektrycznej stopie i syntetycznym basie; szczególnie jeśli tempo utworu nie przekracza 110-115 bpm (np. Fantastic Mr Fox lub XXYYXX). Jeśli jest szybciej, bas traci swoją energię; zlewa się i staje się nieczytelny.

Podsumowanie. Tannoy Reveal 802 to niezłe monitory w swojej klasie. Trudno oczekiwać aby odsłuchy w cenie
1700 zł/para brzmiały jak kolumny za 10 tysięcy złotych, jednak myślę, że po małych poprawkach polegających na wyeliminowaniu „brumu” oraz dodaniu regulacji częstotliwości basowych, 802-jki byłyby bezkonkurencyjne wśród monitorów w cenie do 2 tys zł. Być może dobre byłoby także zmniejszenie ich mocy – wtedy lepiej pasowałyby do małego studia domowego.

5 Comments

  1. Dziwne zaczynałem od 502 a później dokupiłem 802. Tworzę muzykę elektroniczną i jak dla mnie to nic tam nie brumi. Nie wiem, chyba piszesz o szumie, który słychać tylko i wyłączne jak nic na nich nie leci. Mało tego ten szum jest słyszalny tylko i wyłącznie jak mocno się zbliżysz do odsłuchów. Zastanawiam się kto Cię uczył produkcji jeśli tworzysz siedząc pod samymi membranami? Możliwe, że albo za bardzo się przyzwyczaiłeś do odsłuchów za 10k i to mogło być przyczyną albo to była całkowicie inna przyczyna. Według mnie do tworzenia elektroniki za takie pieniądze to sensowny wybór. Na koniec „Jeśli jest szybciej, bas traci swoją energię; zlewa się i staje się nieczytelny.” Proszę wrzucam utwór który jest tworzony za pomocą tylko tych monitorów tempo 125 jak dla mnie nic tam się nie zlewa a dół jest mocny i energiczny https://soundcloud.com/francesco-kationi/francesco-kationi-horn-of-jericho-preview-mix

    Pozdrawiam Serdecznie Francesco Kationi

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s