Semafor Combo

Choć podróżowanie Polskimi Kolejami Państwowymi nie należy w ostatnim czasie do przyjemności, jazda z Semafor Combo rodzi zupełnie przeciwne odczucia. Ten nowy zespół tworzy 4 muzyków: Tomasz Duda – saksofon sopranowy, altowy i barytonowy oraz flet; Piotr Zabrodzki – założyciel grupy – organy, fisharmonia, saksofon altowy oraz perkusja; Wojciech Traczyk – kontrabas i Artur Lawrenz – perkusja oraz trąbka.

Płyta nagrana została w studio Rogalów Analogowy i wydana przez Oficynę Fonograficzną Obuh. Jak można się domyślać, mastering wykonał Piotr Nykiel, który dopieszczał dźwiękowo większość nagrań od Wojcka Czerna. Okładkę zaprojektował Maciej Moruś. Longplej dostępny jest wyłącznie na winylu (500 egz.) – krążek o wysokiej gramaturze w grubej, tekturowej okładce drukowanej techniką sitodruku. Pięknie brzmiąca płyta w solidnym opakowaniu.

Nagrań dokonano w dniach 7-8 czerwca 2010 roku. Z dużym prawdopodobieństwem mogę napisać, że Wojtek Czern zarejestrował całą muzykę używając kilku archaicznych mikrofonów, wyprodukowanych co najmniej 50 lat temu, które ustawione zostały pomiędzy grającymi blisko siebie muzykami kwartetu. Zebrany w ten sposób dźwięk, popłynął w pełni analogowym torem sygnałowym i został nagrany w tradycyjny sposób na taśmie magnetofonowej. Zero elektronicznych zabawek i przetworników analogowo – cyfrowych. Zero cyfrowych zer i jedynek. Czysty analogowy sygnał przepuszczony przez kilka starych, lampowych przedwzmacniaczy i kompresorów.

Dwa utwory na stronie A i cztery na stronie B tworzą longplej, który zawiera (tu posłużę się oficjalnym opisem) „niespiesznie toczone, balladowe tematy przerywane kaskadami wolnych improwizacji mazowieckich, rycerską humoreskę, dzikie gonitwy i dialogi nawiązujące do najlepszych momentów polskiego jazzu lat 60-tych, a na koniec psychodeliczno-knajpiany walczyk”. Mimo sporej ilości eksperymentów płyty słucha się bardzo lekko i przyjemnie. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich dźwiękowych zboczeńców i fanów polskiego jazzu.

rogalow analogowy

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.myspace.com/maleinstrumenty

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s